top of page

Światłowody i Adaptery

Światłowody w metalowej ferurce ø 7mm

swiatlowod_ferurka.png

Światłowody o dużej średnicy to przede wszystkim światłowody cieczowe lub szklane wielowłóknowe z włókien o rdzeniu 50um. Możliwe jest również zmówienie światłowodu kwarcowego wielowłóknowego lub jednowłóknowego z PMMA o  średnicy 5mm. Dzięki dużej średnicy możliwe jest wydajna transmisja promieniowania emitowanego przez lampy halogenowe oraz lampy łukowe dużej mocy. Światło z oświetlacza do światłowodu wprowadzone jest poprzez odpowiedni adapter. Światłowody posiadają różną transmisję spektralną dlatego ważne aby ich dobór był zgodny z charakterystyką źródła światła oraz zastosowaniem całego układu.

Przy składaniu zamówienia proszę określić rodzaj oraz długość światłowodu.

Nazwa

Średnica aktywna [mm]

NA

Swiatłowód cieczowy

0,42

Kabel z włókien szklanych

Swiatłowód jednowłóknowy PMMA

0,54

0,34

5

3,5 - 5

3,5 lub 4,8

Kabel z włókien kwarcowych

na zamówienie

0,22

light guide transmission.JPG

Światłowody SMA

sma.jpg

Światłowody z końcówką SMA są kompatybilne z wieloma przyrządami pomiarowymi np. spektrometrami. Ze względu na niewielki rozmiar rdzenia wydajność z jaką światło wprowadzone jest do światłowodu jest znacząco niższa niż w przypadku światłowodów ø7mm. Dotyczy to przede wszystkim lamp halogenowych oraz lamp łukowych dużej mocy o obszarze emisji znacząco większym od średnicy rdzenia światłowodu. Światło z oświetlacza do światłowodu wprowadzone jest poprzez odpowiedni adapter. Dostępne są trzy rodzaje włókien kwarcowe highOH, kwarcowe lowOH oraz PMMA

Przy składaniu zamówienia proszę określić rodzaj oraz długość światłowodu.

Światłowód

Średnica rdzenia [mm]

NA

Kwarcowy lowOH

0,22

Kwarcowy
highOH

PMMA

0,22

0,34

1

0,4 / 0,6 / 1

0,4 / 0,6 / 1

fiber_single_transmission.JPG
kondensor

Standardowy kondensor kwarcowy

Każdy oświetlacz OPTEL Opole wyposażony jest standardowo w układ optyczny (kondensor) pozwalający na wydajne wyprowadzenie światła emitowanego przez lampę w formie wiązki równoległej o średnicy 35 mm. Soczewki wykonane są z kwarcu, materiału transparentnego dla promieniowania UV i o bardzo niskim współczynniku rozszerzalności cieplnej. Dzięki zastosowaniu odbłyśnika pokrytego aluminium o otworze względnym f/# > 1 również światło emitowane wstecz jest wyprowadzone w formie wiązki równoległej. Układ kondensora ma następujące parametry optyczne: 

θmax

NA

f/#

26 deg.

0,44

1

standard condenser.PNG

Adaptery światłowodowy

adapter

Aby w sposób wydajny wprowadzić światło z oświetlacza do światłowodu konieczny jest dodatkowy układ optyczny. Układ ten odwzorowuje źródło światła na powierzchni czołowej światłowodu w powiększeniu 1:x z odpowiadającą aperturą numeryczną NA. Oświetlacze światłowodowe OPTEL Opole występują w 3 typach w zależności od stosowanego źródła światła oraz światłowodu. Adaptery ADT_QRTZ wykonane są z kwarcu, natomiast ADT_GLSS ze szkła B270.

Nazwa

Odwzorowanie

NA

ADT_QRTZdouble

ADT_QRTZsingle

ADT_GLSS

1:1

1:2

1:0,9

0,4

0,2

0,45

Dodatkowo adaptery dla światłowodów SMA wyposażone są

w układ do manipulacji położenia w osiach X, Y.

Fiber-Coupled Xenon Light Source.png
adaptery.JPG
fiber adapter.png
bottom of page